Önemli güvenlik riski - Yazıcınız Yerel ağınız için bir güvenlik tehdidimidir?

Önemli güvenlik riski - Yazıcınız Yerel ağınız için bir güvenlik tehdidimidir?

Önemli güvenlik riski - Yazıcınız Yerel ağınız için bir güvenlik tehdidimidir?

Yazıcı ağınız Hacker'lar için kapımı açıyor?

 

İçinde bulunduğumuz çağda internet vazgeçilmez bir iletişim aracı olmaktadır. Internet altyapısına sahip olmak beraberinde güvenlik açıklarına da eskisinden daha fazla davetiye çıkarmaktadır.

IT altyapınızı ne kadar güvenli hale getirirseniz getirin ağınızdaki güvenli olmayan cihazların ana altyapınızı ne kadar güvensiz ve saldırıya açık hale getirdiğini biliyor muydunuz?

Bunlardan birisi de Yazıcı parkınızdır. Ağınızdaki yazıcıların hemen hemen hepsi küresel güvenlik özelliklerinden yoksundur. Sanırım bunu da çoğumuz bilmiyoruz ya da mecbur kaldığımız ya da başka bir çözüm olmadığını düşündüğümüzden mevcut durumu kanıksamış haldeyiz.

Birçok yazıcı markası, çıktı yazıcıya geldikten sonra basılana kadar ya da basıldıktan sonra ulaşılmasını engelleyen birçok güvenlik özelliğine yazılımları sayesinde sahiptir.

Ancak ya çıktı iş istasyonundan yazıcıya gidene kadar ya da taranan bir dokuman yazıcıdan iş istasyonuna gidene kadar ne oluyor, hiç düşündünüz mü?

Tabi ki tamamen korunmasız halde bir yabancının ağınıza ulaşarak onlara sahip olmasını bekliyor. Savunmasız yazıcı noktaları aynı zamanda ve daha da önemlisi ağınızdaki diğer güvenli noktaları da saldırıya açık hale getiriyor.

Bu nasıl oluyor? Bir ağa erişen saldırgan önce ağdaki en güvensiz ve hemen erişebileceği noktalara yönelir. Bunlar da güvenlik açısında çok zayıf oldukları bilinen yazıcılardır. Yazıcıların ip’ sinden hareket eden bir saldırgan için diğer cihazlara ulaşmak ise çocuk oyuncağıdır.

Peki ne yapacağız?

Sharp’ ın yeni jenerasyon çok fonksiyonlu cihazları IT altyapınızda oluşturduğunuz güvenlik özelliklerini kapsayarak güvenliği aynı şekilde devam ettirebilmektedir.

Sharp yazıcılar bu güvenlik özelliklerinden dolayı NATO, Birleşmiş Milletler, Amerikan savunma bakanlığı gibi kurumlarda tek tercih şeklinde kullanılmaktadır.

Sharp’ ın yeni jenerasyon güvenli MFP’ leri ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizi ziyaret edebilir veya 0 216 680 40 70 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz.

Bizimle iletişim kurduğunuzda hangi bilgilere ulaşırsınız?

Cihaz güvenliği:

Sharp’ın 30 cpm’den 60 cpm’e kadar yeni jenerasyon çok fonksiyonlu cihazları hakkında size daha detaylı teknik bilgi sunarız.
Ağ güvenliği ve kendi üzerinde gelişmiş Disk güvenliği konusunda bilgiler veririz.

(Sharp’ın Data Security Kit eklentisi sayesinde Diskiniz çıkartılıp götürülse bile üzerindeki bilgilere ulaşılması mümkün değildir.)

Güvenli Baskı

ISO 27001’e göre güvenli baskı zorunluluğu olan yada baskı trafiğini güvenli, izlenebilir ve raporlanabilir hale getirmek isteyen işletmeler için Sharp’ın “Job Accounting II” yazılımını en gelişmiş özellikleriyle sunuyoruz. Çok lokasyonlu kurumlar için ise iş ortağımız olan YSOFT firmasına ait SAFEQ yazılımını önermekteyiz.
Bu yazılımları kullanarak baskı trafiğinizi yine aynı güvenlik özelliklerini kullanarak kontrol eder, denetler, izleyebilirsiniz.
Kimin hangi saatte ve tarihte hangi özelliklerde çıktılar aldığını kontrol ederken, kullanıcıların yaptığı çıktı sayısını da kullanılan kağıt boyutu bazında ve toplam olarak görebilirsiniz. Bunları yaparken aynı zamanda kimlerin yalnızca siyah çıktı alabileceğini de belirlersiniz.
Kullanıcılarınız cihazlara şirket kartlarını okutarak erişirler ve yetkisiz kullanıcıların cihazları kullanması önlenir.
Bunları yaparken baskı maliyetlerinden %30 tasarruf sağlarsınız. Çünkü kullanıcılar iş istasyonlarından çıktıyı gönderdikten sonra yalnızca herhangi bir yazıcının yanına gidip kartlarını okuttuklarında gönderdikleri çıktılardan yalnızca o an lazım olanı bastıracaklardır. Unuttuklarında ise o çıktılar belirli periyotlarda silinecektir.
Renkli siyah sınırlandırmasını da hesaba katarsak toner ve kağıt maliyetlerinden %30 tasarruf sağlarsınız.

Kaynak : Mustafa Cemalettin ERYILMAZ Linkedin Pulse